Kiedy w ciąży zgłosić się po raz pierwszy do lekarza?

Pokutuje pogląd, że lekarza odwiedzamy najwcześniej przy braku drugie miesiączki bo wcześniej nic nie widać. To nieprawda ! W dzisiejszych czasach sporadycznie zdarzają się gabinety gdzie nie ma aparatu USG i lekarz może tylko "ręcznie" potwierdzić lub wykluczyć ciążę. W USG widzimy ciążę gdy  stężenie beta HCG wynosi 1000-1500 mIU/ml to jest w czwartym tygodniu i kilku dniach licząc od ostatniej miesiączki lub 2 tygodniach i kilku dniach od zapłodnienia.
Czyli kiedy powinniśmy się zgłosić do lekarza? Odpowiedź jest prosta - 3 miesiące przed planowaną ciążą. Niestety w naszym kraju prawie połowa ciąż jest nieplanowana czyli te pacjentki nie będą miały szansy na przygotowania.


Dlaczego warto przygotować się do ciąży.

 • Duża część wad ośrodkowego układu nerwowego i kostnego zależna jest od niedoborów kwasu foliowego dlatego na 3 miesiące przed ciążą zaczynają Panie brać kwas foliowy.
 • Należy sprawdzić czy aktualnie nie chorują Panie na Toksoplazmozę lub Cytomegalię. Są to choroby przebiegające najczęściej bezobjawowo a mogące dać ciężkie wady ośrodkowego układu nerwowego u płodu.
 • Sprawdzamy poziom przeciwciał przeciwko różyczce. Jeśli ich nie ma to należy się zaszczepić. Warto też uaktualnić szczepienia przeciwko WZW i oczywiście sezonowo zaszczepić się na grypę.
 • Powinno się zmienić styl życia, dietę, ograniczyć lub wykluczyć alkohol, rzucić palenie i inne używki.
 • Jeśli chorują Panie przewlekle lub przyjmują leki np. na cukrzycę, tarczycę czy nadciśnienie - należy skonsultować się z lekarzem aby zmieniał leki na akceptowalne w ciąży.

To ideał niestety bardzo rzadko spotykany.


Pierwsza wizyta.

 • Pierwsza wizyta powinna odbyć się przed 8 tygodniem ponieważ ok 0,5-1% ciąż rozwija się poza jamą macicy czyli są to ciąże ektopowe. Ogromna część z nich umiejscawiaj się w jajowodach, część w szyjce macicy, w ścianie macicy lub w jamie brzusznej. W każdym z tych wypadków pacjentka wymaga pilnej obserwacji, hospitalizacji a najczęściej operacyjnego usunięcia ciąży. Właśnie około 8 tygodnia ciąże ektopowe są na tyle duże żeby dać krwawienie lub krwotok do jamy brzusznej. Zgłaszając się wcześnie do lekarza sprawiamy, że część ciąż ektopowych możemy usunąć w czasie rutynowej laparoskopii bez zbędnego krwawienia inne poddadzą się działaniu leków.
 • Na pierwszej wizycie lekarz po zebraniu wywiadu zazwyczaj pobiera cytologię, bada pacjentkę i robi USG. Im mniejsza ciąża tym dokładniej możemy powiedzieć ile trwa. I tak w 6 tygodniu rozbieżności to zaledwie kilka dni w 30-stym mogą być to 3 tygodnie.
 • W zależności od dolegliwości mogą Panie otrzymać receptę na leki podtrzymujące ciążę, przeciwskurczowe lub jak w przypadku pacjentek po IVF lub z poronieniami w wywiadzie całą baterię różnych leków. 
 • Pacjentki dostają też listę badań do zrobienia. Badania, o które prosimy zależne są również od współistniejących chorób oraz faktu, że niektóre z nich mogły być niedawno wykonywane. W naszej klinice lista badań do zrobienia po pierwszej wizycie jest następująca:

  Grupa krwi z poziomem przeciwciał anty D
  HBS,HCV,HIV, USR
  Przeciwciała przeciwko Toksoplazmozie IgG
  Przeciwciała przeciwko Toksoplazmozie IgM
  Przeciwciała przeciwko Cytomegalii IgG
  Przeciwciała przeciwko Cytomegalii IgM
  Przeciwciała przeciwko Różyczce IgG
  Przeciwciała przeciwko Różyczce IgM
  TSH
  Morfologia krwi z rozmazem
  Glukoza na czczo
  Badanie ogólne moczu

Wszystkie badania mogą Państwo wykonać na miejscu w naszej Klinice w bardzo atrakcyjnych cenach. Jesteśmy koncesjonowanym punktem pobrań laboratorium Diagnostyka (tu logo). Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Laboratorium. Badania przed wizytą można przesłać w formie elektronicznej na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub też otworzyć na miejscu na naszych komputerach poprzez Internet lub pamięć flash. Oczywiście akceptujemy wyniki z innych laboratoriów.


W którym tygodniu ciąży jestem?

To często zadawane pytanie. A pacjentki są bardzo zdziwione, że nam wychodzi o dwa tygodnie więcej niż im. Ciąże liczymy nie od dnia zapłodnienia ale od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, zakładając, że cykle są 28 dniowe. Przy nieregularnych miesiączkach takie obliczenia zawodzą. Ciąża trwa 280 dni, czyli 40 tygodni, czyli 10 miesięcy księżycowych liczonych od miesiączki, a 266 dni i 38 tygodni od zapłodnienia. Jeśli nie znamy daty miesiączki lub mamy nieregularne cykle a znamy datę zapłodnienia to najlepiej odjąć od niej 14 dni podstawić do reguły Naegellego, która mówi przeiwdywany termin porodu = data pierwszego dnia ostatniej miesiączki + 7 dni, - 3 miesiące, + jeden rok. Reguła ta nie nie wylicza dobrze terminu porodu ponieważ nie bierze pod uwagę dwóch miesięcy po 31 dnia w lecie i 28 dniowego lutego. Jeśli nasz cykl jest krótszy o np. 3 dni od stanardowego do od daty odejmujemy 3 dni. Jeśli dłuższy o 3 dni to dodajemy. Czyli lepiej posłużyć się kalkulatorem lub policzyć "ręcznie". Wyliczona czy z reguły Naegellego czy kalkulatorami porodowymi data to nie jest data kiedy urodzimy dziecko, ale statystyczna data porodu. Oznacza to, że z całości populacji kobiet 48% urodzi przed tą datą a kolejne 48% po tej dacie. Tylko 4 % pacjentek urodzi w wyliczony w ten sposób dzień.

tu kalkulator możemy go skopiować albo najlepiej zrobić w exelu. Po wpisaniu dnia miesiączki kalkulator dodaje doń 280 dni i wyświetla datę. Obok jest rubryka długości cyklu ze standardowo wpisaną cyfrą 28. Jeśli pacjentka zmieni na 29 do dodajemy dodaty 1 dzień , jeśli 27 to odejmujemy. Pod spodem kalkulator albo opcja w pierwszej rubryce zamianie daty miesiączki na datę zapłodnienia i w tedy dodajemy 266 dni  i tutaj też długość cyklu +/_


Liczymy skończone tygodnie ciąży

Naszym pacjentkom ciąża często biegnie szybciej niż w rzczywistości z prostej przyczyny. Dziewiąty tydzień ciąży i 6 dni to nadal 9 tygodni, Nie mówimy, że jesteśmy w dziesiątym. Liczymy skończone. A ciąża trwa 38 do 42 skończonych tygodni ciąży.

Wizyta w 11-14 tygodniu ciąży.

No najważniejsza wizyta pod koniec pierwszego trymestru. W czasie wizyty robimy USG jak to mówią pacjentki "genetyczne", w którym wykluczamy zespół Downa, Edwardsa i Pataua jak również wiele innych nieprawidłowości budowy płodu. W czasie wizyty możemy również pobrać krew do testu Pappa co łącznie z USG daje nam Test Zintegrowany I Trymestru. W zależności od potrzeb możemy również wykonać inne badania jak Test Nifty, Harmony, biopsję trofoblastu. Dokładny opis i zasadność procedur znajdą Państwo w zakładce (Badania Prenatalne ).  Prosimy również pacjentki o wykonanie rutynowych badań krwi i moczu. 

Wizyta w 15-17 tygodniu ciąży.

Te tygodnie ciąży przynoszą naszym pacjentkom nieco ulgi. Piersi nie są już tak bolesne, zazwyczaj mijają nudności i wymioty. Naszym zadaniem jest rozpoznanie przedwczesnego skracania się szyjki macicy i niewydolności szyjki macicy. Niewydolność cieśniowo-szyjkowa to stan gdzie szyjka skraca się i rozwiera mimo braku skurczów macicy. Możemy wówczas szybko zareagować zakładając pessar szyjkowy (gumową obręcz wkłdaną do pochwy, której zadaniem jest niedopuszczenie do rozwierania się samoistnego szyjki macicy) lub szew szyjkowy . Szew szyjkowy to rodzaj taśmy, którą obejmowana jest szyjka macicy  (zabieg wykonywany w szpitalu w znieczuleniu dożylnym). Ten tydzień ciąży to również dobry czas na obserwacje kośćca płodu w USG i oczywiście określenie płci. Czasami wydaje mi się, że rodzice przychodzą tylko po to. Ale nie ma w tym nic złego. Z przyjemnością wysłuchujemy teorii jak to kształt brzucha, czy też zachcianki ciężarnej mają determinować płeć. Albo to czy przyszła mama jest ładna czy brzydka. To oczywiście brednie. Odpowiemy Państwu jakiej płci jest dziecko a jeśli nie widzimy to po prostu umówimy się na płeć przy następnej wizycie. Nie będziemy gdybać. Po wizycie zlecamy rutynowe badania krwi i moczu.

Wizyta w 18-22 tygodniu ciąży.

W tym tygodniu pacjentki mówią, że przyszły na USG "połówkowe" i zazwyczaj nie za bardzo wiedzą o co chodzi. W połowie ciąży oprócz kontynuacji obserwowania szyjki pod kontem skracania się wykonujemy precyzyjne USG, które ma wykluczyć wady rozwojowe płodu takie jak : rozszczep kręgosłupa, rozszczep wargi i podniebienia, stopy końsko-szpotawe, wodogłowie, wady serca, wady nerek, pęcherza moczowego i żołądka oraz szereg innych wad rozwojowych. To bardzo ważne USG i dlatego warto nie bagatelizować właśnie tej wizyty. Po wizycie zlecamy pacjentce wykonanie testu obciążenia glukozą, który ma wykryć cukrzycę ciężarnych. Pełen test polega na pobraniu krwi na stężenie glukozy na czczo oraz po 60  i 120 minutach po wypiciu 75 g glukozy. Test skrócony zaakceptowany przez WHO polega na pobraniu krwi wyłącznie po 120 minutach po wypiciu glukozy. Warto przynieść sobie cytrynę bo szklanka cukru to na prawdę świństwo, nawet dla zaawansowanych "cukierników". Pacjentki często czują się niedobrze i mają odruch wymiotny. W naszej Klinice pozwalamy aby pacjentki wypiły glukozę w domu i po prostu przyszły na badanie po dwóch godzinach. Zarówno glukozę jak i cytrynę mamy na miejscu. 

Wizyta w 23-27 tygodniu ciąży.

To bardzo ważna wizyta jeśli chodzi o serce płodu. Wówczas serce jest na tyle duże, że możemy je dobrze zobaczyć, a żebra nie są na tyle skostniałe aby je przysłaniać. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości albo pacjentka lub jej dzieci obciążone są wadami wrodzonymi serca, to kierujemy na echo serca płodu. To skomplikowane badanie USG, na którym zna się na prawdę nie wiele osób. Wykonują je kardiolodzy dziecięcy. Jeśli miały panie problemy z nisko schodzącym lub przodującym łożyskiem to właściwy moment aby stwierdzić jego lokalizację. W czasie ciąży  łożysko nieco zmienia swoją lokalizację wraz z rosnącą macicą. Mówimy, że migruje i to zazwyczaj podnosi się w kierunku dna macicy. Jeśli w 26 tygodniu nadal przoduje, czy brzeżnie przoduje pokrywając całą lub część szyj, to uważamy, że taki stan pozostanie do końca ciąży. Pacjentki z przodującym łożyskiem rozwiązujemy drogą cięcia cesarskiego przed terminem porodu chcąc uniknąć krwotoku z łożyska w chwili  rozpoczęcia się czynności skurczowej i rozwierania się szyjki macicy. Pacjentkom zlecamy rutynowe badania krwi i moczu.

Wizyta w 28-32 tygodniu ciąży.

W tym tygodniu zazwyczaj zaczynamy wykonywać badania dopplerowskie przepływu krwi w tętnicy środkowej mógu i w tętnicy pępowinowej co ma określić czy płód dostaje prawidłową ilość utlenowanej i bogatej w składniki odżywczej krwi co oznacza prawidłową funkcję łożyska. W tych tygodniach płody zaczynają różnić sie ciężarem. Zlecamy rutynowe badania krwi i moczu.

Wizyta w 33-36 tygodniu ciąży.

Kontynuujemy monitorowanie dobrostanu płodu poprzez USG i ocenę przepływów metodą dopplera. Pod koniec tego okresu pobieramy z pochwy wymaz w kierunku GBS czyli drobnoustrojów wywołujących niekiedy sepsę u płodu. Średnio co 5 pacjentka ma dodatni posiew w kierunku Streptococcus agalaciae czyli GBS. Oznaczać to będzie, że w chwili porodu otrzyma dożylnie dawkę 2g Ampicylliny. Dodatni posiew nie oznacza, że dziecko będzie chore i bardzo narażone na sepsę a jedynie, że matka ma otrzymać proofilaktyczną dawkę antybiotyku. Zlecamy rutynowe badania krwi i moczu.  

ciąg dalszy w przygotowaniu.....